InnowacjeNowości

-45% zniżki – “Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej” – PIOTR WRÓBLEWSKI

Zapraszamy Państwa do zakupu książki o Żarnowcu. Jest to obowiązkowa pozycja dla osób związanych z budową i nie tylko. Może stanowić idealny prezent dla osób, które pracowały przy budowie Żarnowca.

Był początek lat 80. Do Kartoszyna, niewielkiej wioski na Kaszubach, przyjechały setki robotników, naukowców, ludzi żądnych wyzwań, chcących rozpocząć nowy etap w życiu albo po prostu dostać mieszkanie. Zadanie, jakie przed nimi postawiono, było bardzo ambitne. Mieli zbudować Elektrownię Jądrową Żarnowiec, jedną z największych inwestycji w PRL.

Byli inni niż wszyscy. Żyli i pracowali w odmiennych warunkach. Momentami wręcz nie zauważali, że budowa wystartowała w czasach stanu wojennego.

Z rozmów Piotra Wróblewskiego z robotnikami, naukowcami i rodowitymi mieszkańcami Kaszub powstał wciągający reportaż pokazujący skomplikowany obraz tajemniczej, ale fascynującej budowy. Przerwano ją nagle wraz z upadkiem PRL, do czego przyczynił się wzrost aktywności polskiego ruchu ekologicznego. Po zakończeniu inwestycji niektórzy budowniczowie, pionierzy i fascynaci atomu, ale także ich przeciwnicy zdecydowali się zostać na Kaszubach. To o nich jest ten reportaż.

 

Książkę  Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej” – PIOTR WRÓBLEWSKI, można zakupić na stronie Krytyki Politycznej.

Przy użyciu kodu rabatowego “ejzarnowiec.pl” otrzymają Państwo 45% zniżki

 

Jej dziadek, który stał się niemal legendarną postacią, od początku przekonywał, że elektrowni jądrowej na tej ziemi nigdy nie uda się zbudować. Jego słowa okazały się prorocze. – Elektrownia atomowa tutaj? Ten atom przyjdzie skądinąd” – tak zapamiętała jego słowa pani Maria. – Mówił, że rozpoczną tę budowę, ale nie skończą – przypomina sobie pan Józef. Co ciekawe, słowa mężczyzny uwiecznione zostały na kliszy filmowej. Pokazano go w reportażu, zrealizowanym dla Telewizji Polskiej, poświęconym budowie elektrowni. „Budują, budują, ale nie zbudują. Będzie tak, jak jest przewidziane” – tak brzmiały słowa Augustyna Styna uwiecznione na taśmie filmowej.

 

Książka dostępna do kupienia: Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej” – PIOTR WRÓBLEWSKI